The Big Australian Trip

The story of that trip was written once already. But because it was, so far, the most beautiful trip in my life, I decided that it has to be described once again. Memories are fading and getting distorted with the time, so I need to say that not 100% of what I’ll write is truthful…

It all still seems a bit unbelievable. It took two people and only couple of months of work to save some money to spend 45 days traveling around Australia and covering a distance of 22’000 km. We didn’t have a fortune and we didn’t spend a fortune to do it.

All I can say is that, after this trip, I came back with lots of valuable things, not in a material way… because traveling is the only thing we buy that makes us richer.

TBC


Historia tej podróży została już raz napisana. Ale ponieważ była to, jak na razie, najpiękniejsza podróż w moim życiu, zdecydowałam, że musi zostać opisana jeszcze raz. Wspomnienia się zacierają i zniekształcają z upływem czasu, więc muszę wspomnieć, że nie 100% tego co napiszę jest prawdą…

To wszystko ciągle wydaje się trochę niewiarygodne. Potrzeba było dwoje ludzi i kilka miesięcy pracy, żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy i spędzić 45 dni podróżując dookoła Australii i pokonując dystans 22’000 km. Nie mieliśmy fortuny i nie wydaliśmy fortuny, żeby to zrobić.

Jedyne, co mogę powiedzieć po tej podróży jest to, że wróciłam z całym mnóstwem wartościowych rzeczy, ale nie w sensie materialnym… ponieważ podróżowanie to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi.

CDN

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.